OPTIMLIS PRATARTALOM A HLSZOBBAN
Az egszsges alvs elengedhetetlen a jlthez. Annak rdekben, hogy jszaka jl felplhessen, a beltri klmnak is megfelelnek kell lennie. A leveg gyakran tl nedves, s reggel felbredsz pramentes ablakokkal. Ez egyrtelm jelzs arra, hogy cskkentenie kell a hlszobban a pratartalmat. A tl szraz leveg azonban egszsggyi problmkat is okozhat. Azok, akik biztonsgban akarnak lenni, ellenrzik a pratartalmat s egyszer intzkedseket tesznek az idelis alvsi lgkr biztostsa rdekben.
Milyen pratartalom a legjobb egy j jszakai alvshoz? s hogyan lehet megakadlyozni, hogy a leveg tl prs legyen reggel? Ebben a cikkben megtudhatja, hogyan javthatja jszakai alvst, s hogyan llthatja be megfelelen a hlszoba pratartalmt.
Az idelis pratartalom a hlszobban
Az jszakai hmrsklet optimlis hmrsklete a legtbb ember szmra megvlaszolhat, 16–18 C-os szobahmrskleten. Annak rdekben, hogy jl rezze magt, ugyanakkor a hlszobnak a pratartalomnak is optimlisnak kell lennie: tl nedves vagy szraz, nincs nyugodt jszakai alvs. A tkletes pratartalom belltsval gyorsan javthatja az alvst.
Mennyire szabad magasnak lennie a hlszobban?
A pratartalom azt jelzi, hogy mennyi vz van a levegben. Relatv rtkknt adjk meg, a maximlisan elrhet mennyisg alapjn, amely akkor felel meg a 100% leveg pratartalmnak. Ez a teltett leveg mennyisge ersen fgg a hmrsklettl: a meleg leveg tbb vizet kpes felvenni, mint a hideg leveg. A levegben ugyanolyan abszolt vzmennyisg alacsonyabb hmrskleten magasabb pratartalomnak felel meg, mint magasabb hmrskleten. Jltnk s egszsgnk szempontjbl idelis a hlszobban 40% s 60% kztti relatv pratartalom. Mellesleg, ennek a terletnek a msik szobs apartmannak is meg kell lennie. Milyen pratartalom van a hlszobban, ellenrizze egy nedvessgmrvel. Ez a fogyasztsmr meghatrozza a leveg relatv vztartalmt, s lehetv teszi a beltri klma egyszer mennyisgi ellenrzst.
Mi a teend, ha a hlszobban tl magas a pratartalom?
A tl nedves leveg alvst okozhat: ersti az izzadtsgot, ugyanakkor gtolja a magas pratartalmat, az izzadsg elprolgst. Az alvsi problmk mellett koncentrcis s keringsi problmk is elfordulhatnak. Teht, hogy ismt nyugodt jszakkat tltsn, meg kell prblnia cskkenteni a pratartalmat. A hlszobt gyakran magas pratartalom rinti. Ennek egyik oka az alacsony szobahmrsklet: mivel a hideg leveg kevesebb vizet kpes trolni, mint a meleg, a hvs hlszobban ugyanazon abszolt vztartalom magasabb a relatv pratartalomnl, mint a melegebb nappaliban. Ha a szoba jszaka mg tovbb lehl, akkor ez megersti a hatst. A msodik legfontosabb ok veled rejlik: a levegje sok vizet tartalmaz, s gy alvs kzben sok nedvessget ad a beltri levegnek. Alvs kzben minden ember napi krlbell fl liter vizet bocst ki a levegbe, ami folyamatosan nveli a helyisg pratartalmt. Minl tbb ember (s hzillat) tallhat ugyanabban a hlszobban, annl gyorsabban s ersebben emelkedik a pratartalom minden este.
A szellzs cskkentheti a hlszobban a magas pratartalmat
A leveg nedvessgtl a legegyszerbb mdszer a nedves leveg cserje a szrazabbra. Ezt levegvel vgezzk. A levegcsere akkor a leghatkonyabb, ha szles ablakokat nyit, s ha szksges, a bels ajtkat is nyitja. Ebben a robbantott szellzsben egy rvid idtartam mr elegend a leveg nagy rsznek cserjhez. Elalvs eltt szellztessen gy, hogy a pratartalom valamivel tbb mint 40%. Ilyen mdon valsznleg alvs kzben megbirkzik a pratartalom enyhe nvekedsvel. Ezutn reggel ismtelje meg a levegt, hogy a nedves jszakai levegt kicserlje kvlrl. De vigyzz: a kls leveg kvlrl nem mindig szrazabb, mint a szoba levegje. Klnsen nyron a kls hmrsklet magas, gy ugyanolyan relatv pratartalomnl nagyobb mennyisg vz van benne, mint a hvs hlszoba levegjben. Ha szellztet, mikzben melegebb van, mint otthona, akkor meleg levegvel nedvessget juthat a belsejbe. Ha pldul a hlszobban a friss leveg 18 C-ra lehl, akkor a szoba relatv pratartalma nvekszik. Ha biztonsgosan szeretn jtszani, hasznljon kt higromtert: egyet beltri, a msik kltri. Az ablakok kinyitsa eltt ellenrizze, hogy a kls leveg abszolt pratartalma magasabb vagy alacsonyabb-e. Csak akkor szellztesse, ha kvlrl szrazabb, mint a hlszobban.
Hogyan lehet nvelni a hlszoba pratartalmt
Ha alacsony a pratartalom a hlszobnkban akkor szlelhet torokfjs, szemirritci, repedt ajkak, kiszradt orr, jszakai orrvrzs. A szraz leveg hajlamosabb teszi a fertzsekre s a lgzsi nehzsgekre. A szrazsg mg nehezebb teheti a nylkahrtyk kiradst s elsegti a hrghurut kialakulst is. Ezrt van rtelme a pratartalom hozzadsa a levegnek.A hlszobban lv nedves leveg teht nemcsak pozitv hatssal van az alvsra, hanem ersti az egszsgt is. Ha mr megrtette, hogyan lehet cskkenteni a hlszoba pratartalmt, akkor kitallhatja, hogy milyen intzkedseket lehet tenni a pratartalom nvelsre.
Nedvessgforrsok a hlszobhoz
Mivel a nvnyek jszaka engedik a vizet a levegbe, idelis prstk egsz vben. Minl tbb s nagyobb a nvnyek levele, annl hatkonyabban nvelheti tartsan a pratartalmat. Csak keres egy rvid tv megoldst szraz leveg, mert a tli, mint szellztetni, s pldul mieltt mrni, mivel a kls hideg leveg utn kzvetlenl nagyon alacsony a pratartalom, a hazai orvossg elegend az n szmra. Csak hogy egy nedves trlkzt a raditor. A vz idvel elprolog, s ezltal a leveg pratartalmnak. Alternatv megoldsknt, akkor is tltse cssze vzzel, s hozzanak ltre a klyha kzelben.
|